مراسم تجلیل از برگزیدگان نخستین فراخوان عکس چای ایرانی

alifakouri اخبار

به گزارش روابط عمومی سازمان چای کشور؛ در تاریخ 1398/07/30 مراسم تجلیل از برگزیدگان نخستین فراخوان عکس چای ایرانی برگزار گردید.
پس از تلاوت آیاتی از کلام­ الله مجید؛ در ابتدا دکتر محمدجواد گل محمدی (دبیر فراخوان) ضمن عرض خیرمقدم به ریاست محترم، معاونین و مدیران ستادی سازمان چای کشور؛ مدیر عامل و اعضای هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور و برگزیدگان عکاسی؛ گزارشی از روند برگزاری این فراخوان ارائه نموده و توضیح دادند که فراخوان از فروردین ماه 1398 با تشکیل اتاق فکر در روابط عمومی سازمان آغاز و 6 محور (باغات چای ایران، رونق تولید چای ایرانی، کارآفرینی در صنعت چای، اشتغال روستایی و زنان چایکار، چایخانه ایرانی و گردشگری) در دو بخش دوربین عکاسی و گوشی همراه برای آن تعیین گردید و مهلت ارسال آثار در ابتدا 15 تیر ماه در نظر گرفته شد که به دلیل استقبال تا 30 تیر ماه تمدید گردید. ایشان در ادامه توضیح دادند که در بخش دوربین عکاسی بیش از ۱۰۰ عکس  و در بخش دوربین تلفن همراه بیش از ۵۰۰ عکس جمع آوری شد. مرحله داوری این فراخوان نیز در تاریخ 10 مرداد ماه توسط 6 نفر از داوران داخلی و خارجی انجام گرفته و در پایان 4 نفر در بخش دوربین عکاسی و 7 نفر در بخش گوشی همراه برگزیده شده و اسامی برگزیدگان را به ترتیب زیر معرفی کردند و تصاویر برگزیده را به نمایش گذاشتند.

آثار برتردر بخش دوربین عکاسی:

 • آقای ابوذر حمیدی جیرنده از شهرستان رودبار؛
 • آقای عباس عاشوری از رشت؛
 • آقای امید رجبی پور کشایه از رودسر؛
 • آقای شهنام خدایاری از رشت؛
آثار برتر  بخش دوربین تلفن همراه:
 • آقای محمد قرباندوست لپوندانی از رشت؛
 • آقای یاسر جورعشوری از تنکابن؛
 • عزیزاله کیومرثی از لاهیجان و خانم سپیده صیادی از لاهیجان (بطور مشترک)؛
 • آقای علیرضا جمالی قلعه رودخانی از فومن؛
 • خانم سپیده صیادی از لاهیجان؛
 • آقای اکبر باشلقی فومنی از فومن؛
 • آقای حمید شعبانی از رودسر؛
عکس ارسالی محمد آهنگر از اهواز نیز شایسه تقدیر شناخته شد.
دبیر فراخوان در پایان از حمایت­های رئیس محترم سازمان و مدیرعامل محرتم صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور و همچنین همکاری کلیه اعضای کمیته تشکر و قدردانی کردند.
در ادامه مراسم؛ رئیس محترم سازمان چای کشور به تبیین اهمیت چای برای مردم دو استان گیلان و مازندران پرداخته و ضرورت به تصویر کشاندن زحمات چایکاران و کارخانه داران بابت رونق تولید این محصول را تبیین نمودند و اظهار داشتند که چای تولید داخل طی سال­های گذشته مظلوم واقع می­شد اما در سه چهار سال گذشته چای به جایگاه خودش بازگشت چرا که چای ایرانی چای سالم و طبیعی بوده و رسالت ما انتقال و نمایش تلاش باغداران و کارخانه داران است که بخشی از این کار بر عهده سازمان به عنوان بخش دولتی، قسمتی از این رسالت بر عهده بخش خصوصی و بخشی نیز بر عهده هنرمندان است که این مهم برای اولین بار در نخستین فراخوان عکس چای ایرانی انجام گرفت؛ البته مهندس جهانساز در ادامه بیان کردند که چای ایرانی 28 درصد از نیاز بازار داخل را تأمین می­کند و علی رغم بهبود وضعیت نسبت به گذشته از وضع مطلوب فاصله دارد.
مهندس جهانساز در ادامه بیان کردند که بهتر است تصاویر منتخب در رسانه­ها و جراید با ذکر منبع ثبت شود و ما به دنبال ملی و حتی جهانی کردن تصاویر گرفته شده از باغات و کارخانجات و معرفی چای ایرانی به کمک این تصاویر در جهان هستیم. ایشان به دلیل همزمانی مراسم تجلیل از برگزیدگان عکاسی با آخرین روز بهره برداری از باغات چای میزان تولید برگ سبز چای در سال 1398 را 5/126 هزار تن و میزان تولید چای خشک را حدود 28500 تن اعلام نموده و خبر از رشد 11 درصدی میزان تولید سال جاری نسبت به سال گذشته دادند و اشاره کردند که با تدابیر اتخاذ شده توانستیم امید را به چایکاران عزیز و زحمتکش بازگردانیم و با اعطای تسهیلات کم بهره چای تولید داخل را به لحاظ کمی و کیفی ارتقاء دهیم.
ایشان در پایان از کلیه اعضای کمیته نخستین فراخوان عکس چای ایرانی تقدیر و تشکر کردند و اظهار داشتند که انشالله با تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، این فراخوان در سال آینده با کیفیت بالاتری برگزار شود و پیشنهاد دادند که مکانیزاسیون و بهره گیری از فناوری های نوین و شیوه های نوین آبیاری هم به محورهای فراخوان سال آینده اضافه شود.
مراسم در پایان با اهدا لوح سپاس و جوایز به برگزیدگان و گرفتن عکس دسته جمعی پایان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *